Šampaňské můžeme servírovat při jakékoliv příležitosti a poslouží i jako jediné víno pro všechny pokrmy. Šampaňské se opravdu skvěle hodí k jídlu obecně, i když bývá často prezentováno jako víno pro přípitky. Bublinky a přirozená svěžest umí skvěle stimulovat chuťové pohárky, takže chuť jídla často ještě více vynikne. Navíc šampaňské neobsahuje příliš alkoholu, takže je skvělým společníkem i pro pálivější jídla. Díky dlouhé době zrání je opravdu komplexní a poradí si tak i s chuťově složitějšími jídly. Rozhodně se tedy nemusíte bát ho servírovat k více chodové večeři. Více konkrétních tipů naleznete v článcích v aktualitách.
Teplota servírování
Teplota servírování je velmi důležitá. Šampaňské servírujte vychlazené na teplotu 6° až 8°C. Po otevření láhve činí optimální teplota šampaňského ve sklenici 9°. Čím starší šampaňské je, tím se servíruje při vyšší teplotě. Velmi stará šampaňská vína mohou být servírována při teplotě sklepa, to znamená asi 14°C. Více tipů najdete v článku Jak nejlépe nachladit šampaňské.
Jak o šampaňské pečovat
Láhev nesmí zůstávat na světle, zejména za umělého osvětlení, protože šampaňské rychle nabírá „chuť stařiny“. Z toho důvodu se také šampaňské obecně servíruje ve kbelíku s ledem a obalené nebo přikryté ubrouskem. Láhev také doporučujeme zabalit ihned, jakmile ji vyjmete z chladničky.
Počet lahví na osobu se mění podle příležitosti:
- jako aperitiv bude stačit jedna láhev na čtyři osoby
- k jídlu počítejte jednu láhev na dvě osoby, ba dokonce jednu láhev na osobu, pokud se po celou dobu jídla servíruje pouze šampaňské
- k dezertu stačí jedna láhev na osm osob