Drappier Grande Sendrée Rosé 2010 (0,75l)
Popis
Ročník
Ročník 2010 byl poznamenán velmi chladnou zimou se silnými mrazy. Počasí se zlepšilo na jaře a na začátku letních měsíců s chladnými a stálými teplotami.Léto bylo horké, ale ne příliš, a vzácné deště potvrdily mimořádně suchý rok. V polovině srpna se vše náhle změnilo. Během pouhých dvou dnů spadl déšť odpovídající dvěma měsícům. Teplo a voda způsobily, že zrání bylo rychlé a velkorysé.
Hrozny
Odrůdy: 90 % Pinot Noir a 10 % Chardonnay
Zrání
Růžové šampaňské vyrobené metodou saignée (neboli krvácení). Asi 32 % hroznů kvasí po dobu 9 měsíců v dubových sudech. Následně šampaňské zraje minimálně 6 let ve sklepě na kvasinkách.
Dosáž: 6 g/l.
Chuť
Sytá růžovo-oranžová barva s jemnými bublinkami. Komplexní aroma jdoucí do jahodových a malinových tónů a fialek. Kulatá a živá chuť evokující červené ovoce, ale i meruňky a zralé pomeranče, se svěžím a komplexním závěrem do kterého se promítají tóny toastů a karamelu. Dlouhá dochuť.
Párování k jídlu
Ideální jako aperitiv, ale kupodivu perfektně doprovází i šafránové rizoto či polévku bouillabaisse.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Ve 12. století okupovali dnešní sídlo Drappier cisterciánští mniši z Clairvaux, a sám sv. Bernard se podílel na vybudování nádherně klenutých sklepů, které slouží dodnes. Důležitým milníkem se stal rok 1808, kdy se Loius Drappier usadil ve vesničce Urville (Cote des Bars) a začal kultivovat a rozvíjet místní vinice, které mají k dnešnímu dni rozlohu 40 ha - neobsahují však 17 ha, které jsou smluvně zajištěny v Montagne de Reims a v Côte des Blancs. Roku 1870 byly vyhloubeny další ohromné sklepy do křídovitého podloží v Remeši, kde dnes zraje nejlepší cuvée domu.
Od počátku 21. století vedou společně společnost André a jeho syn Michel jako 8. vinařská generace s vidinou, že v započaté historii bude v budoucnu pokračovat jeden ze tří malých Drappiérů.
Zvláštností a ojedinělostí je produkce lahví s velkým objemem až do velikosti Melchizedec (30 litrů). Jako jeden z mála domů nechává Drappier víno kvasit v samotných velkých lahvích.
Neméně zajímavé je Cuvée Charles de Gaulle, které je původně připravované na počest této osoby, která si šampaňská Drappier velmi oblíbila. De Gaulle je prý nechával servírovat i při oficiálních příležitostech v Elysejském paláci, byť dle protokolu se mělo podávat víno jiné.