Šampaňské sušenky nebo také růžové sušenky z Remeše vznikly už v roce 1690.
Pekaře, jehož jméno bohužel zapadlo v historii, napadlo využít teplo v peci po tom, co se v ní dopekl chleba. Připravil tedy sladké těsto, které dvakrát upekl (odtud také jméno bis cuit = ve francouzštině dvakrát pečené), aby sušenka byla opravdu křupavá. Navíc díky tomu drží svůj tvar i po namočení do šampaňského.
Zdroj obrázku Fossier Instagram |
Od roku 1755 se dokonce sušenky Fossier, které nabízíme i my, podávaly během korunovace francouzských králů. Ta probíhala už od devátého století v katedrále v Remeši. Následně získaly požehnání od krále Karla X. a začaly se dovážet po celé Francii a rychle tak získaly na popularitě.
Sušenky je možné dokonce zdobit a přetvořit je tak v dezert. Podobně jako na naše rakvičky se na ně dává šlehačka, ale také i krém a čerstvé ovoce nebo z nich můžte udělat dort Charlotte, kdy zdobí jeho obvod, či variantu dezertu Pavlova. Ale údajně jsou výborné i s mušlemi svatého Jakuba.
zdroj obrázku Fossier Instagram | zdroj obrázku Fossier Instagram | zdroj obrázku Fossier recept |
Lze je máčet i do kávy, mléka či dokonce citronády, ale asi se všichni shodneme na tom, že šampaňské zní nejlépe!
Sušenky vyrábí jen pár pekáren ve Francii a prodá se jich ročně kolem 30 milionů balení. Fossier si svůj recept drží už 250 let a stále dodržuje metodu dvojitého pečení. Určitě jim dejte někdy šanci, protože se v ústech úplně rozpouští!