Záběry z Formule 1, kdy po sobě vítězové stříkají napěněné šampaňské zná asi každý. Ať už jste fanouškem tohoto rychlého sportu, či ho znáte jen skrze populární show Netflixu „Drive to survive“, sprcha bublinkami je zkrátka ikonickou podívanou. A ačkoli forma oslavy zůstává, obsah láhví se mění.
Jak to začalo?
Akt stříkání šampaňského na stupně vítězů poprvé spatřil svělo světa při závodě 24 hodin Le Mans v roce 1966, kdy vítěz závodu Jo Siffert postříkal slavného Henriho Forda II. Údajně to celé byla ale nechtěná náhoda. Špunt mu totiž vyskočil z láhve a on je využil situace. Následující rok, opět při Le Mans, stříkal Dan Gurney šampaňské z pódia na oslavu svého prvního a jediného celkového vítězství v závodě. Oslava upoutala pozornost ostatních jezdců a tradice byla na světě.
Tradice šampaňského na stupních vítězů Formule 1 začala při Velké ceně Francie v roce 1950. Místní francouzské vinařství Moët & Chandon věnovalo láhev šampaňského vítězi závodu Juanu Manuelu Fangiovi. V roce 1966 Moët & Chandon se stal prvním oficiálním dodavatelem šampaňského pro Formuli 1.
Éra šampaňského
Od roku 1966 až do roku 1999 dodával šampaňské pro oslavu na pódiích Formule 1 slavný šampaňský dům Moët & Chandon. Za těch 24 let s ním dostal sprchu třeba Ayrton Senna, Nikki Lauda či Emerson Fittipaldi. V roce 2000 ho vystřídal dům G. H. MUMM a tento harmonický vztah vydržel až do roku 2015. Jeho ikonické etikety s červeným diagonálním pruhem si asi většina lidí spojí s érou vítězství Michaela Schumachera. Tím se ale linie šampaňského přerušila.
Pauza na sekt
V roce 2016 převzala tuto úlohu Chandon - společnost spadající pod hlavičku LVMH (Louis Vuitton Moet Hennesy) vyrábějící převážně šumivé víno z Kalifornie či Argentiny. Takže šampaňské nahradil sekt. Ale pouze na chvíli.
Zpět u šampaňského
V roce 2017 se totiž dodávání lahví chopil šampaňský dům Carbon. Opět pouze na dva roky. Z jejich lahví pily takové hvězdy jako je třeba Lewis Hamilton, Sebastian Vettel i Max Verstappen.
V roce 2020 byl na pódiích vidět opět Moët & Chandon. Možná za to mohl covid, ale značka bublinek se na další sezónu opět změnila.
Ferrari Trento
Od roku 2021 se oslav chopila značka Ferrari Trento a jejich šumivá vína můžeme vidět na pódiích do teď. Název možná může naznačovat spojitost se slavnou červenou stájí Scuderia Ferrari, ale je to pouze souhra náhod a jmen. Vinařství Ferrari Trento bylo založeno Giuliem Ferrari, který chtěl vyrábět tak velké víno, jako je šampaňské. Vzhledem k tomu, že šampaňské nahradilo, alespoň na oslavách vítězství Grand Prix F1, tak může být Giulie spokojený.
Jéroboam
Jestli se ptáte, jak velkou láhev jezdci dostanou, tak se jedná o „tří-litr“ také zvaný Jéroboam a plná láhev váží 5 kg. Stříkání z láhve už ale není nic těžkého, stačí s ní prostě jen třást a prstem usměrňovat proud šampaňského.
Těžko říct, jak dlouho vítězství okruhů Formule 1 oslavována sektem, zda se na pódia zase vrátí šampaňské a jestli nás čeká další spojení bublin a F1 trvající desítky let. Ale asi většina z nás má sprchu bublinkami na svém bucketlistu.