Léto je v plném proudu a není nic lepšího než relaxovat v polostínu s koktejlem v ruce. Jedním ze super rychlých a osvěžujících koktejlů, které máte hotové raz, dva, je tradiční Kir Royale.
Občas ho můžete vidět v lístku nějakého podniku, ale většinou se nejedná o verzi Royale, pouze o Kir. A jak název napovídá, není to zcela to samé.
Historie
Kir vznikl v polovině 20. století v Burgundsku, název si neze podle svého vynálezce, kněze Canona Félixe Kira. Kir byl ale i francouzský hrdina, který během druhé světové války vzdoroval nacistům a pomáhal uprchnout vězňům z nedalekých koncentračních táborů. Nacisti prý zabavili všechno červené víno v okolí, proto Kir jako protest smíchal bílé víno s Créme de Cassis (rybízovým likérem).
Kir vs. Kir Royale
Kir jako koktejl je tedy původně jakékoliv bílé víno s rybízovým likérem. Dnes se většinou používá šumivé víno, ať už prosecco nebo cava. A vznešenější verze Kir Royal má jako základ šampaňské.
Míchání
Na dno šampaňské skleničky nalijeme trošku rybízového likéru a následně pomalu doplníme šampaňským, pro oslnivý přechod barev, který při servírování rozhodně zaujme!
Créme de Cassis se většinou dává v poměru 1 díl na 5 dílů šampaňského, ale reálně je množství na Vás dle Vaší chuti a preference. V tom je další kouzlo tohoto drinku: vychutnají si ho opravdu všichni. Ti, kteří si potrpí na sladší pití, si rybízového likéru dopřejí zkrátka trošku víc.
Likér Casiss v té nejčistší podobě, vyrobený z černého rybízu pěstovaného na svazích Grands Crus kolem Nuits-Saint-Georges. Je jemný, delikátní, s velmi dlouhou chutí.
|
Samozřejmě můžete přidat i čerstvé ovoce, i když tento krok je spíše o estetice a s tradicí nemá nic společného.
Ale rozhodně tento koktejl zaujme, osvěží a nezůstane jen u jednoho!