Jak správně nachladit šampaňské?

Šampaňské by mělo být vždy správně vychlazené, a to nejen z praktických důvodů při otevírání láhve, ale především kvůli chuti. Jedině tak totiž máte šanci objevit všechny vrstvy vůně a chutě, které šampaňské nabízí.

 

PROČ?

Už jsme naznačili, že se bublinky při různé teplotě chovají jinak. Ve studenějším šampaňském se nederou při otevírání vší silou ven a jsou ukázněnější při nalévání. Ale hlavně mají tu správnou sílu jemně dráždit chuťové pohárky a dát tak šampaňskému svěžest a zintenzivnit jeho chuť. Samozřejmě, že šampaňské ve skleničce postupně lehce teplá, takže prostupují do popředí nové vůně a noty, které teď již umírněnější bublinky interpretují zcela jinak než na začátku. A o tyhle malé proměny přeci nechcete přijít.

Na víc, pokud plánujete sabráž, je chlazení naprosto nutný krok!

 

NA KOLIK?

Šampaňské by mělo být nachlazené na teplotu mezi 6°C a 9°C. Ze skleničky budeme tedy pít šampíčko o teplotě 8°C až 13°C, což je ideální. Pokud se jedná o plnější, starší či růžové stačí mu 10°C až 12°C.

 

JAK?

Všimněte, že se všude používá výraz „nachladit“ či „vychladit“. Z toho je zřejmé, že šoupnout láhev na 20 minut do mrazáku není ideální řešení. Prudká změna teploty pití, tak ušlechtilému, jako je šampaňské, rozhodně dobře neudělá. Vždyť bylo zvyklé roky a roky čekat ve sklepě při stabilní teplotě, takže mrazák je pro něj opravdu šok. Navíc se tekutina vevnitř neschladí rovnoměrně, takže otevírání láhve bude pravděpodobně divoké. Zkrátka a dobře mrazák ne!

 

Lednice

Pro ty, kteří nemají šampaňské uložené ve sklepě nebo vinotéce, je dobrým řešením lednice. Chlazení trvá sice poměrně dlouho, pro rovnoměrnou teplotu v láhvi se doporučuje chladit šampaňské 3 až 4 hodiny. Ale obsahu uvnitř láhve nic nehrozí, žádný šok. Lednice je pravda trošku studenější, než je ideální servírovací teplota, ale stačí láhev vyndat ven půl hodiny před servírováním, ona přirozeně zteplá. Sice tento systém „teplo, chlad a zas opět teplo“ není pro šampaňské úplně stoprocentně ideální, ale rozhodně to není katastrofa, naprosto nesrovnatelný s mrazákem. A hlavně, co si budeme povídat, je to krásně praktické řešení!

 

Chlaďák

Ovšem asi nejlepším a nejpraktičtější řešením je chlaďák, z angličtiny „Ice Bucket“ či kyblík na led nebo ledovací kyblík. Je to nádoba, do které se vejde láhev (či více), která je následně zasypána ledem a vodou. Jednoduché jak facka.

 

Co se teploty šampaňského týče, časově není chlazení o moc delší než v mrazáku (cca 30 min.), ale šampaňské neutrpí žádnou újmu. To, že se k ledu  přidává voda má svůj význam. Láhev je obklopena chladem ze všech stran a díky vodě rovnoměrně. Samotné kostky ledu by rychle by tály a chladily pak láhev jen z půlky, takhle drží konstantní teplotu vody. Navíc láhev do ledu s vodou lépe zasadíme. Sklo není moc výkonný tepelný vodič, proto není mrazák u šampaňského ideální. Led s vodou na vychlazení v klidu postačí, ale zároveň šampaňské tak jednoduše nepodchladí.

 

I z hlediska praktičnosti je jasná výhra – kyblík stojí na stole, nikdo se nemusí zvedat a pro láhev chodit do lednice, je neustále v chladu, takže nemění teplotu, všichni hosté dostanou svou skleničku šampaňského hezky nachlazenou, i když je to třeba ta poslední. Jednoduše vidíte, kdy láhev dochází, a tedy zda je čas otevřít novou, a hosté vidí, co pijí. Ideál!

 

Jak bude chlaďák vypadat je na vás, může to být klidně i obyčejný kýbl, velká váza a nebo přímo Ice Bucket na šampaňské. Vyrábí se nejčastěji z plastu či kovu pro svou odolnost, ale najdete i skleněné. Každopádně se jedná o opravdu praktický a funkční způsob, jak chladit šampaňské. A zvlášť v létě tuto metodu oceníte, protože v chlaďácích vydrží láhve studené vážně dlouho.

 

Na chlazení v lednici nic špatného není, ale proč šampaňské schovávat v lednici, když může dělat parádu na stole? A ještě perfektně nachlazené!