Ano, dekantování šampaňského existuje. Ačkoli je dekantování nejvíce spojováno s tichými víny, tak tato praktika nalezla uplatnění i u jiných druhů alkoholu. I u šampaňského. Je to, pravda, trošku kontroverzní téma, ale má několik argumentů, které mluví v jeho prospěch. A stejně jako se proměňuje výroba šampaňského, mění se i představy o tom, jak ho konzumovat.
Proč?
Zatímco tichá vína jsou často dekantována, aby se odstranily možné usazeniny, dekantace šampaňského je především o vzduchu. Umožňuje interakci kyslíku se šampaňským, což vede k rychlejšímu rozkvětu vůní a chutí. Zároveň může redukovat některá nežádoucí aromata.
Kdo?
S dekantací šampaňského přišlo pár výrobců šampaňského, protože věří, že z ní určitá cuvée těží. Známý šampaňský dům Billecart-Salmon podporuje dekantaci některých svých ročníků, zejména pokud jsou mladší. Právě proto aby tato složitější vína mohla ukázat svůj skutečný charakter. „Dekantování pomáhá mladému ročníku otevřít se, jemně uklidnit šumění, mírně zvýšit teplotu a nechat vůně rozvíjet se a vyjádřit se,“ říká Clément Calleja, manažer pro východní region společnosti Billecart-Salmon USA.
Co?
Při zvažování dekantace buďte ale opatrní. Po odstřelení je šampaňské vystaveno vzduchu a časem se tak stává choulostivější. Dekantace by ho mohla ještě více zjemnit a udělat ho až mdlé.
Kdy?
Šampaňské se čím dál tím více páruje s jídlem. Je zkrátka tak dobré, že není důvod se s ním omezovat pouze na přípitek před večeří. Dekantace pomůže mladému šampaňskému s agresivnějšími bublinami zjemnit jeho texturu, aby více harmonizovalo s jídlem.
A i když by někdo mohl namítnout, že je lepší nechat šampaňské přirozeně se otevřít ve sklenici, v prostředí skupinové večeře to jednoduše nemusí být praktické, protože hosté si své sklenice pravděpodobně dopijí dříve, než bude šampaňské mít šanci dosáhnout svého nejlepšího stádia.
Samozřejmě se dá dekantovat i čistě z praktických důvodů při konzumaci lahví většího formátu jako je Salmanazar a větší.
Negativa?
Samozřejmě je ale třeba vzít v úvahu dopady na možná nejoblíbenější část šampaňského: bubliny. Nebude díky pohybu a vystavení kyslíku nápoj méně šumivý? Stručně řečeno, ano. Proto je to také kontroverzní téma a zkrátka dekantování není pro každého. Ale fakt, že se bubliny při dekantaci rozptýlí rychleji nemusí být vždy špatná věc. U některých mladých šampaňských může být změkčení bublin přínosem a nabídnout tak nový zážitek z téže láhve.
V čem?
Aby se minimalizovala ztráta šumění, doporučujeme dekantovat těsně před podáváním do vysoké, úzké karafy. Billecart-Salmon dokonce vyrábí speciální dekantér na šampaňské ve tvaru své typické růžové lahve.
Jak?
Nalijte do dekantéru nejprve malé množství šampaňského a krouživými pohyby ho rozlijte na stěny karafy – sníží to pěnění při nalévání.
Následně nakloňte dekantér do mírného úhlu a pomalu po stěně vlijte šampaňské, podobně jako se to dělá u piva.
Pokud by šampaňské hodně pěnilo, chvilku počkejte, až se bublinky usadí a pokračujte.
A je to! Měli byste mít krásně provzdušněné a voňavé šampaňské, které navíc díky průhledným stěnám dekantéru můžete obdivovat v celé své kráse!
Obecně platí, že z dekantace mohou nejvíce těžit mladá, „divoká“ šampaňská. A pokud vás představa dekantovaní šampaňského stále děsí, ale milujete jemnější bubliny, sáhněte po jakémkoli kousku z nabídky domu Besserat de Bellefon. Ty mají díky nízkému tlaku při zrání vína v láhvi přirozeně jemnější bublinky.
My rozhodně doporučujeme zkusit v jeden večer ochutnat dvě stejné lahve a jednu z nich zkusit dekantovat. Určitě vás čeká večer plný dobrých bublinek a zajímavých debat při porovnávání.